Obmedzenie pri prehliadaní archívu Webdepozitu

Publikované: 26.06.2018

Aktualizácia: Od neskorých večerných hodín 4. júla 2018 je verejné prehliadanie webového archívu opäť funkčné. Google vyhodnotil ako problematický zber stránky Knižnice Józsefa Szinnyeiho v Komárne – www.kjszkom.sk  z októbra 2016. Sprístupnenie tejto domény sme preto zmenili na lokálne v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave.


 

Po celoplošnom zbere 2018 sme zaznamenali v niektorých prehliadačoch chybové hlásenie označujúce naše archivované stránky ako škodlivé (príklad na snímke obrazovky nižšie). Keďže webové stránky harvestujeme v stave, v akom sa nachádzajú na internete (okrem stránok, pri ktorých sa ich poskytovateľ vyjadril, že nesúhlasí so zberom obsahu, alebo sú limitované robots.txt), nemôžeme zabrániť tomu, že sa pozbiera aj obsah, ktorý je vyhodnotený ako škodlivý. Toto hlásenie sa zobrazuje pri všetkých archivovaných webových stránkach, na ktoré sa pristupuje verejne (URL v tvare https://search.webdepozit.sk/webarchiv/public/ ). Pokiaľ sa na obsah webarchívu pristupuje z bádateľne Univerzitnej knižnice v Bratislave (v URL uvedený reťazec kniznica namiesto public), stránky sa zobrazujú štandardne.

Na odstránení problému intenzívne pracujeme a za vzniknuté nepohodlie pri využívaní služieb Webdepozitu sa týmto ospravedlňujeme.Pre užívateľov Webdepozitu to znamená, že sa k vyhľadávanému obsahu môžu bez väčších problémov dostať kliknutím na “Ignorovať toto upozornenie“, prípadne zmenou prehliadača alebo jeho nastavení (čo sa neodporúča, lebo nastavenia sa aplikujú pre celý prehliadaný obsah, nielen pre subdoménu search.webdepozit.sk).

Prehliadačmi blokovaná subdoména (search.webdepozit.sk) neznamená, že je dotazovaný obsah nebezpečný, ani to, že je archív ako celok obeťou vírusu či útoku, ale to, že sa škodlivý obsah nachádza na niektorej doméne z nášho katalógu, pričom prehliadače (prostredníctvom nástroja Google Transparency Report) vyhodnotili ako škodlivú celú subdoménu, pričom to tak nie je.

Partneri

Úrad vlády SR Operačný program informatizácia spoločnosti Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Európska únia
Tvoríme vedomostnú spoločnosť Spolufinancované z prostriedkov EFRR www.opis.gov.sk www.nsrr.sk
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!